PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Itálie » Jižní Itálie » Užitečné informace

Jižní Itálie - Užitečné informace
Oblast jižní Itálie tvoří regiony Kampánie, Puglia Basilicata a Kalábrie. Turisty do této oblasti láká proslulé pobřeží Amalfi, nacházející se na poloostrově Sorrento a je jedním z nejnavštěvovanějších destinací. Díky své poloze jižní Itálie stala jedním z nejvýznamnějších dějišť starověkých dějin. Právě bohatá historie učinila oblast jižní Itálie rozmanitou na zajímavé památky - z nichž nejznámější jsou Pompeje a také sem pronikla zejména řecká kultura.

Kultura
Itálii by šlo bez nadsázky označit za kolébku civilizace, právě proto sem proudí každoročně spousty turistů, kteří kromě odpočinku u moře také využívají možnost poznat místní památky, muzea a galerie, kterých tu je nespočet. Většina populace se v Itálii hlásí k Římsko-katolické církvi. Oblíbeným sportem je fotbal, oblibě se těší také cyklistika. Itálie holduje kulturním akcím a tak se zde určitě nudit nebudete, není výjimkou, že se kulturní akce konají v původních amfiteátrech. Co by vás během dovolené mohlo zaskočit je fakt, že Itálie používá jiný typ zásuvky pro elektrické spotřebiče, proto je třeba počítat s vhodnou redukcí.

Jižní Itálie nabízí nespočet památek. Největším lákadlem jsou bezesporu ty antické. Nejznámější památkou jsou bezesporu Pompeje - město, které ve starověku zničila sopečná erupce Vesuvu. Z novějších památek za zmínku stojí královský palác v Casertě, který byl v době svého vzniku (18.stol) největším palácem v Evropě. Z dalších známých měst stojí připomenou Neapol, která je skutečnou perlou jihu - nachází se zde několik hradů a také muzea a galerie obsahující cenné exponáty např. od Tiziana, Rafaella, či Michelangela.

Gastronomie
Italská kuchyně se vyznačuje lehkými pokrmy, připravených převážně z čerstvých ingrediencí. Jako předkrm slouží většinou sýr nebo místní masa, výjimkou není ani bruschetta. Následuje první chod - těstoviny, které se konzumují s chlebem, následuje druhý chod - maso s přílohou, jídlo zakončuje dessert. V pracovních dnech se obvykle podávají pouze dva chody. Itálie je proslulá svou přípravou kávy, dobrou a silnou kávu zde dostanete doslova na každém kroku, stejně jako Pizzu. Pravá italská pizza je opravdu delikátní - slabé těsto doplňuje rajčatová omáčka a další nezbytné ingredience.

Pro Kalábrii je typické podávání naložených chilli papriček k většině pokrmů. Díky tomu, že se v oblasti Tropea pěstuje červená cibule, je hojně používána v místních pokrmech. Region Puglia je vyhlášený svou produkcí panenského olivového oleje, zajímavostí je, že těstoviny pocházející z této oblasti jsou vyráběny bez vajec. Typickou sýrovou pochoutkou je burrata, která se vyrábí z mozzarelly a smetany. Pro Kampánii, konkrétně Neapol je typická pizza, které se zde zrodila pod rukami neznámého kuchaře. Dalším skvostem je Buffalo Mozzarella, která je jemnější a krémovější než klasický druh tohoto sýra.

Turistické městské karty
Většina velkých měst či oblastí nabízí návštěvníkům speciální turistické karty, na které lze čerpat řadu výhod.
Více o jednotlivých kartách...

Důležitá telefonní čísla:
Záchranná služba, lékařská pohotovost 118
Hasiči 115
Policie 112
Velvyslanectví: +39 063609571

Nejvyšší povolená rychlost:
Ve městě: 50 km/h
Mimo město: 90 km/h
Doporučená rychlost na dálnici: 130 km/h
Při zhoršené viditelnosti 50 km/h
Některé dálniční úseky zejména v severní a střední Itálii jsou placené.
Home Jižní Itálie