PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Itálie » Severní Itálie » Užitečné informace

Severní Itálie - Užitečné informace

Severní Itálie je označení míněné pro regiony Valle d'Aosta, Liguria, Lombardy, Emilia-Romagna, Piedmont, Veneto, Friuli a Trentino. Právě tato část Itálie je ekonomicky nejproduktivnější částí celého státu. Díky tomu se v této části prolíná historie se současným moderním a industriálním světem. Alpy a Dolomity nabízejí široké možnosti pro letní i zimní dovolenou.

Kultura
Itálii by šlo bez nadsázky označit za kolébku civilizace, právě proto sem proudí každoročně spousty turistů, kteří kromě odpočinku u moře také využívají možnost poznat místní památky, muzea a galerie, kterých tu je nespočet. Většina populace se v Itálii hlásí k Římsko-katolické církvi. Oblíbeným sportem je fotbal, oblibě se těší také cyklistika. Itálie holduje kulturním akcím a tak se zde určitě nudit nebudete, není výjimkou, že se kulturní akce konají v původních amfiteátrech. Co by vás během dovolené mohlo zaskočit je fakt, že Itálie používá jiný typ zásuvky pro elektrické spotřebiče, proto je třeba počítat s vhodnou redukcí.

Severní Itálie nabízí široké možnosti poznávání dávné historie, ať je to již nejstarší univerzita v Bologně, Verona, která na vás dýchne atmosféru Kapuletů a Monteků a která vás naláká na prohlídku své římské arény, nebo překrásné Benátky, v kterých se každý rok pořádá proslulý karneval. Terst je svým způsobem velmi zajímavým městem, díky své historii spjaté s Rakouskem-Uherskem získala jeho architektura otisk rakouské architektury, jeho dominantou jsou nejen paláce na hlavním náměstím, ale také zámek Miramare.

Ve větších městech, kde se nachází výrazný počet galerií a muzeií, fungují velmi často speciální turistické karty nazývané "Pass" nebo "Card" (př. MilanoCard v Miláně). Tyto karty lze zakoupit na určitý počet hodin - obvykle 48. A v tomto čase poskytují slevy na muzea a galerie, či vstupy do vybraných galerií zdarma. Na některé z nich je možné také po dobu platnosti využívat bezplatně MHD. Často také poskytují slevy na další služby. Můžete tak za velmi výhodnou cenu poznat během několika hodin významné kulturní památky dané lokality.

Gastronomie
Italská kuchyně se vyznačuje lehkými pokrmy, připravených převážně z čerstvých ingrediencí. Jako předkrm slouží většinou sýr nebo místní masa, vyjímkou není ani bruschetta. Následuje první chod - těstoviny, které se konzumují s chlebem, následuje druhý chod - maso s přílohou, jídlo zakončuje dessert. V pracovních dnech se obvykle podávájí pouze dva chody. Itálie je proslulá svou přípravou kávy, dobrou a silnou kávu zde dostanete doslova na každém kroku, stejně jako Pizzu. Pravá italská pizza je opravdu delikátní - slabé těsto doplňuje rajčatová omáčka a další nezbytné ingredience.

Specialitou severní Itálie jsou vína, nejznámější z nich pak Valpolicella, Soave a Bardolino, která jsou vyrobena z vinné révy pěstované severně od Verony. V Ligurii jistě ochutnejte proslulé pečivo focaccia, které je variací na chleba s bylinkami, nebo je doplněno o sýr, cibule popř. maso, Valle d'Aosta se proslavila sýrem Fontina, Emilia-Romagna naproti tomu Parmskou šunkou. V Piedmontu se vyrábí pršut Filetto Baciato a delikátní sýr Castelmagno, který lze konzumovat také ve formě fondue. Benátsko se proslavilo svým dezertem Tiramisu.

Turistické městské karty
Většina velkých měst či oblastí nabízí návštěvníkům speciální turistické karty, na které lze čerpat řadu výhod.
Více o jednotlivých kartách...

Důležitá telefonní čísla:
Záchranná služba, lékařská pohotovost 118
Hasiči 115
Policie 112
Velvyslanectví: +39 063 609 571

Nejvyšší povolená rychlost:
Ve městě: 50 km/h
Mimo město: 90 km/h
Doporučená rychlost na dálnici: 130 km/h
Při zhoršené viditelnosti 50 km/h
Některé dálniční úseky zejména v severní a střední Itálii jsou placené.
Home Severní Itálie