PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Itálie » Střední Itálie » Užitečné informace

Střední Itálie - Užitečné informace

Oblast střední Itálie tvoří regiony Toskánsko, Umbria Marche, Lazio a Abruzzo Molise. Celá tato oblast je ovlivněna hlavním městem Řím, kolem kterého se soustředila velká část Italské historie a tak není divu, že právě v této oblasti nalezneme nespočet kulturních památek. Naproti tomu je zde také krásná příroda - jedna z nejkrásnějších přírodních památek, které zde najdete je národní přírodní park Abruzzo.

Kultura
Itálii by šlo bez nadsázky označit za kolébku civilizace, právě proto sem proudí každoročně spousty turistů, kteří kromě odpočinku u moře také využívají možnost poznat místní památky, muzea a galerie, kterých tu je nespočet. Většina populace se v Itálii hlásí k Římsko-katolické církvi. Oblíbeným sportem je fotbal, oblibě se těší také cyklistika. Itálie holduje kulturním akcím a tak se zde určitě nudit nebudete, není vyjímkou, že se kulturní akce konají v původních amfiteátrech. Co by vás během dovolené mohlo zaskočit je fakt, že Itálie používá jinýt typ zásuvky pro elektrické spotřebiče, proto je třeba počítat s vhodnou redukcí.

Střední Itálii by šlo označit za kolébku renesance a město Florencie je toho důkazem. Je totiž kulturním a uměleckým klenotem celého Toskánska, kdo by neznal proslulou galerii Uffizi. Ale ani překrásná Florencie nezastíní hlavní město Řím, kde jsou památky a muzea na doslova na každém kroku. Nelze nezmínit město Pisa, které každoročně láká spousty turistů na svou proslulou Šikmou Věž. Dalším lákadlem je palác ve městě Urbino.

Ve větších městech, která nabízí široké možnosti návštěv galerií a muzeí fungují velmi často speciální turistické karty nazývané "Pass" nebo "Card" (př. Roma Pass v Římě). Tyto karty lze zakoupit na určitý počet hodin - obvykle 48. A v tomto čase poskytují slevy na muzea a galerie, či vstupy do vybraných galerií zdarma. Na některé z nich je možné také po dobu platnosti využívat bezplatně MHD.

Gastronomie
Italská kuchyně se vyznačuje lehkými pokrmy, připravených převážně z čerstvých ingrediencí. Jako předkrm slouží většinou sýr nebo místní masa, vyjímkou není ani bruschetta. Následuje první chod - těstoviny, které se konzumují s chlebem, následuje druhý chod - maso s přílohou, jídlo zakončuje dessert. V pracovních dnech se obvykle podávájí pouze dva chody. Itálie je proslulá svou přípravou kávy, dobrou a silnou kávu zde dostanete doslova na každém kroku, stejně jako Pizzu. Pravá italská pizza je opravdu delikátní - slabé těsto doplňuje rajčatová omáčka a další nezbytné ingredience.

Umbrie je známá zejména díky černým lanýžům, které zde v několika lokalitách rostou. Další specialitou této oblasti je čokoláda Perugia. Tradiční pochoutkou Lazia je pikantní omáčka arrabbiata, která obsauje feferonky. Pokud chcete zakusit těstoviny nejvyšší kvality, pak neminete, pokud vyberete právě ty, které byly vyrobeny v Molise.

Turistické městské karty
Většina velkých měst či oblastí nabízí návštěvníkům speciální turistické karty, na které lze čerpat řadu výhod.
Více o jednotlivých kartách...

Důležitá telefonní čísla:
Záchranná služba, lékařská pohotovost 118
Hasiči 115
Policie 112
Velvyslanectví: +39 063609571

Nejvyšší povolená rychlost:
Ve městě: 50 km/h
Mimo město: 90 km/h
Doporučená rychlost na dálnici: 130 km/h
Při zhoršené viditelnosti 50 km/h
Některé dálniční úseky zejména v severní a střední Itálii jsou placené.
Home Střední Itálie