PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Trieste (česky známý jako Terst) je pohraniční město, které se rozkládá na pobřeží Jaderského moře v severovýchodní Itálii, velmi blízko slovinským hranicím.

Centrum Terstu s pravidelným šachovnicovým půdorysem leží naproti přístavu. Ze tří stran obklopují náměstí paláce – Palazzo Comunale, sídlo námořní společnosti Lloyd Triestino a guvernérský palác. Nedaleko od náměstí je park s památníkem císařovny Sissi. Z parku se dá dojít k moři, kde můžete obdivovat Porto Vecchio, starý přístav s původními moly, stavbami a zátokami. Vysoko nad přístavem se vypíná kopec San Giusto s pevností Castello di San Giusto, která pochází ze 16. století. Dnes je v ní umístěno muzeum. Z pevnosti se otvírá krásný výhled na Terstský záliv. Pod pevností se nachází bazilika San Giusto o pěti lodích. V Terstu je jeden z nejdůležitějších přístavů v Jaderském moři, který je lemovaný pěknými domy.

Další pozoruhodností je Castello del Miramare v městečku Grignanu, které leží 8 km severovýchodně od Trieste. Tento bílý zámek je situován v bujných zelených zahradách, zavlažovaných průzračně blankytnými vodami Jadranu. Zámek sloužil jako letní sídlo arcivévodovi Maxmiliánu Habsburskému. Dodnes si uchoval dobové zařízení a je přístupný denně.

Terst leží uprostřed Terstského krasu, kde jsou rozlehlé planiny, ze kterých vystupují nízké pahorky. Místy se objevují krasové dutiny a jeskyně. Největší z nich najdete poblíž města Sgonico a nese příznačný název Obří jeskyně. Je dlouhá 130 m, široká 65 m a vysoká 107 m. V obci San Dorligo della Valle se pro změnu nachází fascinující údolí Val Rosandra, kde stejnojmenný potok vyryl ve skalách hluboký kaňon se strmými stěnami. Potok zde vytvořil také působivý 40 m vysoký vodopád, který se tříští o skaliska.

Oficiální stránka - Web: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Terst. Web: www.offtrack.cz/cs