PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Itálie » Severní Itálie » Vicenza

Vicenza

Vicenza je renesančním městem architektury. Leží v kraji Veneto ve stejnojmenné provincii. V roce 1994 bylo město Vicenza a Palladiánské domy zapsány na seznam Unesco. Město Vicenza z 2. století př. n. l. dosáhlo největšího rozkvětu v 15. – 18. století. Na celém světě je město známo především pro svou architekturu z období renesance nebo jako město jednoho z nejslavnějších architektů své doby Andrey Palladia (1508 – 1580) – autor tzv. palladinského stylu.

Historické centrum obklopují původní hradby. Na hlavní ulice Corso, která prochází středem historického centra se nachází palác Palazzo Chiericati. V paláci, jehož výstavba byla zahájena v roce 1550, dnes sídlí Museo Civící se sbírkou obrazů od různých umělců Vicenzy, Memlinga, Tintoretta, Veronesa a Tiepola. Palladiovým mistrovským kouskem a jeho poslední prací je Teatro Olimpico. V současné době zde sídlí jedno z nejskvělejších divadel na světě. Mezi jeho další díla patří vila La Rotunda, Palazzo della Ragione - přezdívané basilica, Loggia del Capitanio, kostel Santa Stefano, kostel Santa Dodona, kde sídlí Museo Naturalistico – Archeologico. Největším a nejkrásnějším parkem Vicenzy je Querini Park, který má rozlehlé pláně zelené trávy a ulici lemovanou sochami z 18. století. Za Vicenzou se zvedá pahorek Monte Berico, na kterém se podle legendy dvakrát zjevila Panna Marie, aby zvěstovala záchranu města. Monte Berico a kaple zde postavená se rázem staly po zjevení Panny Marie poutním místem. V 17. století byla původní kaple nahrazena dnešní bazilikou di Monte Berico. Deset minut chůze od kaple se nachází další slavná místní stavba – Villa Valmarana ai Nani, kde interiér vily zdobí různé fresky. Nedaleko baziliky se nachází stará vila Guiccioli ve které je muzeum Museo del Risorgimento della Resistenza.

Vicenza je v celém světě známá především pro svou architekturu. Je to ale také bohaté a kvetoucí město, které nabízí možnost nákupů a návštěv elegantních kaváren.

Oficiální stránka - Web: 

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Vicenza. Web: www.offtrack.cz/cs