PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Itálie » Italské Ostrovy » Užitečné informace

Italské ostrovy - Užitečné informace
K Itálii spadají četné ostrovy, nejvýznamnější z nich jsou bezesporu Sardinie, Elba, Sicílie, Ischia. Díky své poloze se na ostrovech prolíná několik kultur, nejvýznamnější je vliv řecké. Obecně lze říci, že jsou výše zmíněné ostrovy bohaté a kulturu, hudbu, ale také umění. Samozřejmostí je produkce kvalitního vína a pěstování citrusů.

Kultura
Itálii by šlo bez nadsázky označit za kolébku civilizace, právě proto sem proudí každoročně spousty turistů, kteří kromě odpočinku u moře také využívají možnost poznat místní památky, muzea a galerie, kterých tu je nespočet. Většina populace se v Itálii hlásí k Římsko-katolické církvi. Oblíbeným sportem je fotbal, oblibě se těší také cyklistika. Itálie holduje kulturním akcím a tak se zde určitě nudit nebudete, není výjimkou, že se kulturní akce konají v původních amfiteátrech. Co by vás během dovolené mohlo zaskočit je fakt, že Itálie používá jiný typ zásuvky pro elektrické spotřebiče, proto je třeba počítat s vhodnou redukcí.

Sardinie je po Sicílii druhým největším ostrovem ve Středozemním moři. Turisty sem láká kromě moře také možnost shlédnout vykopávky a naleziště Tharros. Na Sicílii stojí za návštěvu město Palermo v němž se nachází Normanský palác, milovníci moře si zde oblíbili letovisko Taormina, které nabízí pohled na sopku Etnu, bez níž si Sicílii nelze představit. Hornatá Ischia je sopečného původu a právě díky tomu nabízí rozmanité termály.

Gastronomie
Italská kuchyně se vyznačuje lehkými pokrmy, připravených převážně z čerstvých ingrediencí. Jako předkrm slouží většinou sýr nebo místní masa, výjimkou není ani bruschetta. Následuje první chod - těstoviny, které se konzumují s chlebem, následuje druhý chod - maso s přílohou, jídlo zakončuje dessert. V pracovních dnech se obvykle podávají pouze dva chody. Itálie je proslulá svou přípravou kávy, dobrou a silnou kávu zde dostanete doslova na každém kroku, stejně jako Pizzu. Pravá italská pizza je opravdu delikátní - slabé těsto doplňuje rajčatová omáčka a další nezbytné ingredience.

Specialitou Sardinie je sýr Pecorino vyráběný z ovčího mléka. Zajímavostí je, že se zde do každého jídla hojně přidává myrta. Sicílie je známá pěstováním mandlí, citrusů, pistácií a oliv. Mnohé jistě překvapí, že se zde zrodila první receptura na zmrzlinu. Mezi nejzajímavější pokrmy patří Mpanatigghi - desert vyrobený z masa a čokolády.

Turistické městské karty
Většina velkých měst či oblastí nabízí návštěvníkům speciální turistické karty, na které lze čerpat řadu výhod.
Více o jednotlivých kartách...

Důležitá telefonní čísla:
Záchranná služba, lékařská pohotovost 118
Hasiči 115
Policie 112
Velvyslanectví: +39 063609571

Nejvyšší povolená rychlost:
Ve městě: 50 km/h
Mimo město: 90 km/h
Doporučená rychlost na dálnici: 130 km/h
Při zhoršené viditelnosti 50 km/h
Některé dálniční úseky zejména v severní a střední Itálii jsou placené.
Home Italské ostrovy