PROHLEDAT
NEJČASTĚJI HLEDANÉ
Itálie » Jižní Itálie » Paestum

Paestum

Paestum je antické město, které se nachází v jižní části Kampánie, v rovině nedaleko salernského zálivu v zátoce Tyrhenského moře. V roce 1988 bylo zapsáno na seznam Světového dědictví UNESCO.

Město bylo založeno přibližně na konci 7. století př. n. l. pod původním názvem Poseidonia. Ve středověku bylo město opuštěno a jeho zbytky zůstaly bez povšimnutí až do 18. století, kdy bylo odkryto antické město s pozůstatky staveb a silnic. Dnes je historické městečko s troskami chrámů a nekropolí z roku 600 př. n. l. nejvýznamnějším monumentem řeckého stavitelského umění na italské pevnině.

Paestum obklopují 5 km dlouhé hradby se čtyřmi branami. Podél nich se nachází 24 kolmých i kruhovitých věží. Nejvýznamnější jsou tři dórské chrámy, které byly zasvěceny bohům Héře, Apollónovi a Athéně. Uvnitř areálu procházíte po ulicích a v působivém prostoru může vidět i pozůstatky římského fóra, amfiteátru, řeckého divadla, gymnázia, pohřebiště a několika pozdějších římských budov. Za návštěvu stojí i archeologické muzeum s významnou sbírkou řeckých antických předmětů z jižní Itálie a nálezů z Paesta.

Severní části Paesta je oblíbená pro svou 18 km dlouhou písečnou pláž a křišťálové moře. Pláž je od města oddělená piniovým hájem.

Offtrack.cz - Zábava do přírody, do města i na výlety autem. Hrajte s dětmi, s přáteli nebo sami, nejen v místě Paestum. Web: www.offtrack.cz/cs